Jak radykalnie polepszyć jakość powietrza w  polskich miastach?

 

 

   Wraz z nastaniem sezonu grzewczego, jakość powietrza w polskich miastach dramatycznie się pogarsza!!  Za taki stan rzeczy odpowiadają  węglowe kotły centralnego ogrzewania  użytkowane w domkach jednorodzinnych. Są one źródłem ogromnej emisji różnych gazów, pyłów i oparów, w większości silnie toksycznych i rakotwórczych!

   Czy jest jakiś sposób na radykalne ograniczenie zanieczyszczenia powietrza  pochodzącego z domowych kotłów centralnego ogrzewania?

   Jest taki sposób, tak prosty, że wręcz niewiarygodny! Ekologiczne spalanie węgla w domowych kotłach jest możliwe. Przez kilkadziesiąt lat Niemcy ogrzewali swoje domy węglem w sposób ekologicznie czysty  a przy tym bardzo oszczędny, w kotłach o bardzo podobnej konstrukcji  do tych jakie używają Polscy współcześnie. Różnica polega na sposobie eksploatacji kotłów. Polacy  palą w piecach zapalając opał „od dołu” (czyli na ruszcie), zaś Niemcy  zapalali węgiel w piecu „od góry”. Ładowali oni węglem całą komorę zasypową aż po krawędź drzwiczek zasypowych,  po czym zapalali węgiel nie „od dołu”, tylko „od góry”. Ta pozornie drobna zmiana sposobu eksploatacji   kotła na daleko idące konsekwencje ekologiczne i ekonomiczne. 

  Już po kilkunastu minutach po zapaleniu węgla „od góry” wytwarza się  w najwyższej partii opału warstwa żaru o temperaturze ponad 1000 st. C. Pod warstwą żaru węgiel zaczyna gazować  wydzielając  przeróżne gazy i opary, które są w większości silnie toksyczne, ale jednocześnie palne.  Jednak ich temperatura zapłonu jest bardzo wysoka   i zbliża się do 800 st. C. Przy zapaleniu kotła „od góry” gazy wydostające się z węgla  - nim dotrą do komina- muszą „przecisnąć się” przez warstwę żaru, gdzie zostają spalone, dostarczając dodatkowego ciepła.

   Przy rozpaleniu kotła „od dołu”, warstwa żaru znajduje się na ruszcie, węgiel  powyżej żaru zaczyna gazować. Jednak powstałe gazy i opary w swojej drodze do komina nie napotykają na temperaturę która by umożliwiła ich zapłon! Ogromne ilości trujących gazów i przeróżnych par  poprzez komin przedostaje się do atmosfery,  stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla zdrowie i życia ludzi!

   Poprzez drobną zmianę sposobu użytkowania kotłów węglowych, powietrze w polskich miastach może być zdecydowanie czystsze, gdyż kotły zapalane „od góry” emitują do atmosfery kilkakrotnie mniej toksycznych gazów niż te same kotły zapalane „od dołu”.

   Zmiana sposobu zapalania  opału nie wymaga żadnych przeróbek kotła, ani żadnych inwestycji.

Wymaga tylko zmiany nawyków i uświadomienia użytkownikom korzyści płynących z nowego sposobu rozpalania.  Oprócz korzyści ekologicznych niebagatelna jest też korzyść ekonomiczna. Zapalając opał w piecu „od góry” zużyjemy ponad 30 % opału mniej.

   Wszystkich którzy  ogrzewają swoje domy węglowymi kotłami zasypowymi odsyłam na portal www.czysteogrzewanie.pl  . Znajdziecie tam Państwo  cenne  informacje  i porady dotyczące ekologicznego spalania węgla w domowych piecach centralnego ogrzewania.

  Zachęcam użytkowników kotłów węglowych do przeprowadzenia próby palenia w swoich piecach sposobem „od góry”. Kto raz spróbował takiego sposobu palenia  już przy tej metodzie pozostanie. Ja sam palę tak w swoim piecu od 26 lat i nie wyobrażam sobie bym miał powrócić do palenia smrodliwego i trującego.

   Chętnie  odpowiem na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące ekologicznego spalania węgla w kotłach centralnego ogrzewania. Mój  e-mail: ellize@onet.pl

 

Anthony Ivanowitz

www.pospoliteruszenie.org

25. listopada. 2015r.